Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ е бенефициент по проект, финансиран от Фонд „Вътрешна сигурност“, чрез който ще се осигурят необходимите технически и програмни средства по въздушните граници на Р. България за изпълнението на Регламент 2226/2017 на ЕС. Като част от инициативата „Smart Borders“, Европейският парламент и EULisa / Европейската агенция за оперативно управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието / ще създадат обща биометрична база данни за Системата Вход/Изход (Entry/Exit System - EES) за регистрация на всички пътуващи граждани от трети държави. От 2022 година пътниците от трети страни ще трябва да се регистрират или валидират с пръстови отпечатъка и лицево изображение, когато влизат в Шенгенското пространство през сухопътни, морски и въздушни граници.
Чрез наскоро приключила тръжна процедура ДКИС към Министерство на вътрешните работи избра ИТ компанията ССАРМ за изпълнител, който да достави необходимото оборудване на водещата компания Secunet. Очаква се доставка и инсталация на 20 електронни гейта за автоматизиран граничен контрол, включително проверка на лице и пръстови отпечатъци, както и 8 терминала за саморегистриране на пътници от трети страни. За съществуващите гишета за граничен контрол ще бъдат монтирани 66 специализирани автоматични камери, както и скенери за пръстови отпечатъци за висококачествено биометрично заснемане - изображения на лицето и пръстови отпечатъци.
Компонентите на Системата Вход/Изход ще бъдат инсталирани на летищата в София, Варна и Бургас. Интеграцията с централната система Вход/Изход ще бъде осъществена чрез функциониращата информационна система в Р. България – АИС „Граничен контрол“ от квалифициран екип от ДКИС – разработчици на софтуерни приложения и системни администратори.
Автоматизираните системи, както и тези за самообслужване, играят ключова роля за намаляване на допълнителните усилия и време, необходими за биометрично вписване на границата, както се изисква от Системата Вход/Изход. Оборудването от ново поколение и осигуряване на системните интеграции ще опростят и ускорят процеса на граничен контрол. Това е от изключителна важност за осигуряване на надеждна и ефективна идентификация в пунктовете за граничен контрол на всички държави членки в ЕС, имайки предвид мащабът и обемът от данни в централната система Вход/изход, където ще се съдържат приблизително 300 милиона записа на граждани от трети страни.
„Проектът “Надграждане на автоматичната система "Граничен Контрол" (АИС ГК) на територията на Република България в съответствие с Регламент 2226/2017 и Европейската Вход/Изход (EES)“ е много важен за нас и ще позиционира България като една от първите държави в ЕС с реално внедряване на решение за автоматичен граничен контрол, съответстващ на изискванията на система Вход/изход. Ние ще направим всичко, което зависи от нас, този проект да бъде реализиран във възможно най-кратки срокове, като се опитаме да бъдем едни от първите в ЕС с реализиран проект. Ще продължим усилията да финализираме цялостната реализация по Сухоземни граници. “, сподели г-н Младен Петров, директор на дирекция „Комуникационни и информационни системи“ в МВР.
Проектът се очаква да приключи до средата на 2021г.