Министерството на вътрешните работи е едно от първите министерства, създадени след Освобождението на България от турско робство и възстановяването на българската държава с подписания на 3 март 1878 г. Сан Стефански мирен договор. То започва да функционира от 5 юли 1879 г. когато с указ № 1 на княз Александър Батенберг се формира първото българско правителство. Негов министър-председател и министър на вътрешните работи е роденият в Габрово Тодор Бурмов. Датата 5 юли е определена като професионален празник на служителите в МВР.
В първите години след създаването на МВР негови сфери на действия са администрацията, народното здраве, ветеринарното дело, управлението на пощите и телеграфите. В съответствие с установеното по това време административно и териториално деление на страната, през есента на 1878 г. се създава Габровска околия и се учредява Габровско околийско управление. От неговото основаване до 19.05.1934 г. то е подчинено на Окръжното управление на Министерството на вътрешните работи и народното здраве - гр.В.Търново. След това преминава на подчинение към Областното управление гр.Плевен. Дейността на Околийското управление се простирала в границите на околията, която първоначално обединявала 15 общини с население над 80 хил.души. Околийският управител съвместявал и длъжността началник на полицията и в това си качество се грижел за опазване на обществения ред и спокойствие, съгласно законите и наредбите за дейността на полицията. През септември 1883 г. се създава околийска полицейска служба под прякото ръководство на околийския управител. |
След 1934 г. дейността на околийския управител се подпомага от полицейски инспектор, а през 1937 г. със специална наредба, за пряк негов помощник се назначава околийски полицейски началник. В тяхна помощ се създава и полицейска стража, състояща се от следователи, агенти и стражари. Околийският управител бил задължен да упражнява контрол за спазване на законите и на правителствените наредби по опазване на обществения ред и безопасност, по издирване на закононарушители, по опазване на хигиената и чистотата в обществените заведения, да подпомага данъчните, финансовите и здравните органи при изпълнението на техните задачи.
Като отделна от Народна милиция се изгражда и служба "Държавна сигурност". На 23.01.1959 година с Указ на Министерския съвет, Република България се разделя по нов териториален и административен принцип. Габровски окръг обхваща 2066 км.територия с население около 170 хил.жители. Формира се окръжно управление на МВР, ръководено от началник и заместник началници по държавна сигурност, милиция и противопожарна охрана. През 1990 година се създава регионална дирекция на вътрешните работи - Габрово, към която се включват районните полицейски управления в четирите общини на областта - Габрово, Трявна, Севлиево и Дряново. През 1991 г. според Закона за МВР към РДВР Габрово се създават нови органи - Регионални звена "Сигурност", "Полиция", "Пожарна и аварийна безопасност" и "Борба с организираната престъпност".
|
![]() На 03.06.2000 г. бе открита и новата сграда на РПУ Габрово. Лентата бе прерязана от Емануил Йорданов - министър на вътрешните работи на Република България. Негово високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий отслужи водосвет и молебен за здраве. През 1999 г. РДВР Габрово бе на първо място в България по разкриваемост на престъпността. Служителите на РДВР Габрово полагат системни усилия да запазят челните си позиции в противодействието на престъпността. Те разчитат на подкрепа и съдействие от страна на цялата общественост, на добър синхрон с местната власт и държавните и неправителствени институции.
|
|
|
|
На 26.11.2004 г. бе открита многофункционална зала за съвещания, която разполага с повече от 200 места.
С въвеждането й в експлоатация приключва и цялостното изграждане на комплекса ОДМВР-РУП.