МВР

Академия на МВР

Култура и спорт

Мини футбол за голяма кауза

Студентският съвет към Академията на МВР стартира кампания за събиране на средства под наслов „Да помогнем на децата на загинали служители от системата на МВР“. Първото мероприятие от благородната кауза бе турнир по мини футбол, който се проведе на 29.11.2019 г. на стадион „Раковски”.
     В турнира се включиха 70 курсанти, които бяха разпределени в 12 отбора. След изтощителни мачове, груповата фаза бе преодоляна от I отбор на II курс, I и II отбор на III курс и отбора на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението”.      Втори отбор на III курс отстрани тима на пожарникарите, а второкурсниците победиха I отбор на III курс. Двата полуфинала завършиха с еднакъв резултат - 3:1.
     На финала третокурсниците триумфираха с категорична победа с 4:1, а в битката за третото място тимът на огнеборците бе победен с резултат 0:1.
Индивидуални награди получиха: Иван Велков (IV курс) за „Най-добър вратар” и Златин Узунов (II курс), който бе обявен за голмайстор с цели 8 попадения.      Единственият отбор в турнира, който бе съставен от жени, получи приза за спортсменство.
    За каузата бяха събрани 356,10 лева, като това е едва първият елемент от кампанията. Предстоят: волейболен турнир (стартиращ на 10.12), благотворителен базар (16.12-17.12) и коледен концерт (18.12).

Автор: Лора Иванова

29 ное 2019

Множество медали от Републиканското първенство по бокс за служители на МВР

Курсанти от Академията на МВР взеха участие в тазгодишното състезание по бокс за служители на МВР, което се проведе в периода от 20 до 22 ноември 2019 г. в Спортен център „Пулев“.
В категория до 69 кг участваха Янис Ламбов (II курс), Петър Златинов (II курс) и Атанас Стамболиев (II курс), които въпреки голямата конкуренция, заеха съответно трето, второ и първо място в състезанието.
В категория до 85 кг Слави Костов (II курс) отстрани единствения си съперник чрез технически нокаут и взе златния медал.
В категория до 91 кг курсантите Златин Симеонов (III курс), Георги Комсийски (III курс) и Крум Игнатов (II курс) внесоха настроение в залата чрез своите оспорвани двубои. Въпреки усилията си третокурсниците заеха почетното трето място. Второкурсникът завърши наравно в първия си мач, а на финала спря победната серия на съперника си, който досега не бе побеждаван в своята категория, и след решение на съдиите с 2 на 1 гласа грабна златото.
В категория 91+ кг Александър Средков (II курс) победи чрез технически нокаут в първия си двубой, но загуби достойно във втория и взе бронзов медал.
Страхотното представяне на курсантите бе благодарение на отличната им подготовка и напътствията на техния треньор Марио Илиев.
Събитието уважиха близки на участващите, преподаватели от Академията на МВР, ректорът на университета - старши комисар доц. д-р Неделчо Стойчев, както и небезизвестните Кубрат и Тервел Пулеви. Ректорът връчи награда на Спортния център за принос в развитието на бокса в системата на МВР, а братята Пулеви върнаха жеста, като подариха чифт ръкавици за Академията.

22 ное 2019

Национална купа„България“ по карате и ПЛЗ за служители на МВР 2019

На 08.11.2019 г. в гр. Смолян се проведе Национална купа „България“ по полицейска лична защита и карате за служители на МВР. В първенството с поименни покани взеха участие най-добрите състезатели от цялата страна. Това са победителите от проведените през годината зонални състезания, националния преглед по ПЛЗ и републиканското първенство по карате. В тази изключително оспорвана надпревара състезателите от АМВР завоюваха 3 медала (2 златни и 1 бронзов) в индивидуалните дисциплини и първо място в „кумите - отборно“.
В състезанието по карате при жените Габриела Димитрова от 3 курс ППООР стана шампионка в дисциплината „кумите“, кат. „оупън“ и спечели бронзов медал в дисциплината „ката“. При мъжете Мартин Младжов от 1 курс ПАБ на ф-т ПБЗН е шампион в дисциплината „кумите“, кат. -84 кг. Отборът в състав Младжов, Марков и Дочовски завоюва шампионска титла в отборната надпревара. Класиране в дисциплината „кумите - отборно“: І място – АМВР, ІІ място – ОДМВР Русе, ІІІ място – ОДМВР Пловдив.
Отборът по „Полицейска лична защита“ в състав Христо Стоянов и Димитър Димитров от 3 курс на ф-т „Полиция“ отстъпи само с 0,5 т. на рутинирания отбор на ОДМВР Пловдив в репешаж за бронзовите медали и остана на пето място. Съдия в първенството беше Марио Илиев – ст. преподавател по ЛЗФП в АМВР.

08 ное 2019

Осми републикански турнир по стрелба с пистолет за служители на МВР „Кракра“

На 18.10.2019 г. отборът на Академията на МВР взе участие в традиционния Осми републикански турнир по стрелба с пистолет за служители на МВР  „Кракра“ в град Перник. Организатори на спортната проява са ОДМВР - Перник и Центърът за бойна подготовка и спорт при Академията на МВР.

На откриването присъстваха Генералният секретар на ,,Спортна асоциация- МВР’’ Чавдар Атанасов , областният управител на Пернишка област г-ж Ирена Соколова, изпълняващият длъжността председател на Общински съвет Перник Милан Миланов , заместник-кметът на Община Перник Йордан Павлов, Камелия Ненкова - съдия в Районен съд - Перник и директорът на Териториална агенция ,,Национална сигурност’’ - Перник Красимир Костадинов. Старт на съревнованието даде директорът на Областна дирекция на МВР в Перник старши комисар Димитър Попов.

И тази година участваха отбори от различни структурни подразделения на МВР, като общият им брои беше 84 участници, разделени в 14 отбора /мъже/, 11 отбора /жени/ и 20 индивидуални състезатели. Отборът на АМВР завоюва челни позиции в различните класирания. Отборът на жените зае първо място, отборът на мъжете зае петата позиция. В комплексното класиране отборът на АМВР се класира на второ място, а в индивидуалното класиране при жените Бетина Анатолиева стана трета.

Ръководители и треньори на отбора са старши преподавател Людмила Кехайова и старши преподавател Петко Петров от катедра СПТ на факултет „Полиция“ при АМВР.

Ежегодният републикански турнир е наименуван на българския велможа и военачалник Кракра, живял през втората половина на X и началото на  XI век. По време на войните на Самуил с Византия Кракра отбранява Пернишката крепост и нанася две поражения на византийския император Василий II Българоубиец, който се мъчи да я превземе.

18 окт 2019

Трети Световни полицейски игри 2019

От 19 до 26 септември 2019 г. в Милано, Италия се проведоха третите Световни полицейски игри. В игрите участваха повече от 600 състезатели от 32 държави, които се съревноваваха в 7 спортни дисциплини. България се нареди на 6-то място в генералното класиране с 5 медала (3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов). Всички отличия бяха завоювани от курсанти в АМВР. Любомир Борисов от 3 курс ППООР е с две титли в плуването – 50 и 100 м бътерфлай. Борис Георгиев от 4 курс ППООР е шампион по джудо в кат. -100 кг. Габриела Гигова от 4 курс ПАБ на ф-т ПБЗН е със сребърен медал в кат. +78 кг джудо и с бронзов в кат. +70 кг джу-джицу „не уадза“. След изиграни 4 срещи и загуба в репешажа за бронзов медал, шампионът по джудо от миналото издание на игрите в Абу Даби, ОАЕ (2017 г.) – Радослав Марков, ст. преп. по ЛЗФП в АМВР остана на 5-то място.

26 сеп 2019

Национален преглед по полицейска лична защита и Републиканско първенство по карате за служители на МВР 2019

От 11 до 13.09.2019 г. в спортна зала „Юнашки салон“, гр. Варна, се проведе Национален преглед по полицейска лична защита и Републиканско първенство по карате за служители на МВР. В състезанието с поименни покани участие взеха най-добрите 55 състезатели от 23 служби в цялата страна. Това са победителите от проведените през годината шест Зонални първенства. В тази изключително оспорвана надпревара състезателите от АМВР се представиха отлично като завоюваха 5 медала (3 златни, 1 сребърен, 1 бронзов) и второ място в крайното комплексно класиране.

В първенството по карате при мъжете курсант Мартин Младжов от 1 курс ПАБ на ф-т ПБЗН е републикански шампион в дисциплината „кумите“, кат. -84 кг и с бронзов медал в дисциплината „ката“. Курсант Георги Брайков от 3 курс ГП е Републикански шампион в дисциплината „кумите“, кат. -75 кг. Отборът в състав: Мартин Младжов, Георги Брайков и Радослав Марков завоюва шампионска титла в отборната надпревара. Класиране в дисциплината „кумите – отборно“ : І място – АМВР, ІІ място – ОДМВР  Пловдив, ІІІ място – ОДМВР Русе. При жените Габриела Димитрова от 3 курс ППООР стана републиканска шампионка в дисциплината „кумите“ ,кат. „оупън“ и спечели сребърен медал в дисциплината „ката“.
Отборът по „Полицейска лична защита“ в състав: Христо Стоянов и Димитър Димитров от 3 курс на ф-т „Полиция“ отстъпи в репешажа за трето място на рутинирания отбор на ОДМВР-Пловдив и остана на пето място. Съдия в първенството и ръководител на отбора беше Марио Илиев – ст. преподавател по ЛЗФП в АМВР. Класирането в дисциплината ПЛЗ е следното: І място – ОДМВР Русе 1, ІІ място – ОДМВР Русе 2, ІІІ място – ОДМВР Пловдив и ОДМВР Кърджали.
В крайното комплексно класиране за 2019 година на първо място е ОДМВР – Русе със 121 т., АМВР е на второ със 110 т., а на трето е ОДМВР – Пловдив със 74 т.
На 12.09.2019 г. се проведе изпит за придобиване на технически степени (кю-дан). В него перфектно се представи Радослав Марков – ст. преподавател по ЛЗФП в АМВР, като пред петчленна комисия с председател шихан Тони Петров – VІІ дан, успешно защити І дан (черен пояс) и по ПЛЗ. Честито!